
Maclaren Quest Denim
kocham i nienawidzę jednocześnie
Maclaren Quest Denim to limitowana wersja zwykłego Maclarena Quest. Posiada piękną i przyjemną w dotyku tapicerkę jeansową oraz przedłużaną budkę z tego samego materiału z siateczką po bokach. Niestety wózek jest ciężki i niewygodny w prowadzeniu. Spacer na dłuższych dystansach jest porównywalny do pchania wyładowanej po brzegi taczki z piaskiem. Mimo to jest to jeden z moich ulubionych wózków - funkcjonalny i ponadczasowy.
Maclaren Quest Denim różni się szczegółami w zależności od rocznika (np. istnieją modele bez przedłużanej budki). Opisywany model jest z 2012 roku.
Stelaż
Stelaż jest srebrny, nie ma tendencji do rysowania się. Większa jego część jest ukryta w kubaturze wózka i rzadko jest możliwość, aby wózek zahaczył o ścianę czy inne wystające elementy. Zwykle o przeszkodę pierwsze uderzają koła, chroniąc tym samym resztę wózka przed rysami.
Siedzisko zamontowane jest na stałe do stelaża. Otwory na pasy są wzmocnione gumą, więc praktycznie nie ma możliwości, aby się przedarły.
Od spodu stelaża, pod koszem znajdują się naklejki producenta, m.in. z datą produkcji.
Na boku w okolicy rączki namalowana jest nazwa modelu.
Rączki
Typowe dla Maclarena, podwójne, piankowe. Bez regulacji wysokości. Do rączek oraz stelaża przymocowany jest pas (w kolorze tapicerki) do przenoszenia wózka na ramieniu. Niestety transport w ten sposób wózka ważącego 7,35kg jest bardzo niewygodny. Koła obijają się o łydki, a waga powoduje, że jest nam po prostu ciężko.
Budka
Budka w tym modelu jest przedłużana. Rozsuwając suwak odkrywamy dodatkowy panel z tego samego jeansowego materiału, co budka. Na bokach panel posiada czarną siateczkę chroniącą przed słońcem a jednocześnie pełniącą funkcję okienek dla rodzica. Należy uważać podczas manewrowania suwakiem, by nie przyciąć i nie pozaciągać siateczki.
Suwak, tak jak pas do przenoszenia wózka jest w kolorze tapicerki, estetycznie wtapia się w kolorystykę wózka.
Na budce namalowane jest logo Maclarena. Farba wydaje się dość trwała, gdyż mimo częstego zginania materiału w tym miejscu jest bez uszczerbku.
Pierwszy panel jest zawsze dobrze naciągnięty przez plastikowe boczne dźwigienki. Dzięki nim budka zawsze wygląda idealnie i nie marszczy się.
Dodatkowy panel budki nie jest już tak dobrze naciągnięty i marszczy się. Ten szczegół istotnie wpływa na estetykę wózka.
Budka montowana jest do stelaża za pomocą plastikowych obejm. Gdy obejmy się ruszają, trą o stelaż zdrapując tym samym lakier. Nie jest to jednak widoczne, gdyż miejsce to jest przykryte obejmami lub materiałem budki.
Do budki z tyłu przymocowana jest płachta materiału, która po rozłożeniu oparcia chroni dziecko przed wiatrem, czy słońcem. W tylną części płachty wszyta jest kieszonka na drobiazgi o wymiarach wewnętrznych 18cm x 15,5cm.
Siedzisko
Oparcie bardzo miękkie, wygodne, z wypełnieniem.
Szerokość spania ok. 32,5cm, długość, razem z podnóżkiem to aż 86cm! Od pasa krokowego do końca podnóżka 27cm. Długość siedziska z rozłożonym podnóżkiem 37cm, ze złożonym ok. 20cm. Wysokość oparcia 49cm.
Między budką a końcem oparcia jest jeszcze mnóstwo miejsca, więc nawet starsze dzieci nie będą miały problemu z wiszącą na głowie budką.
Na bokach siedziska również znajduje się namalowane logo Maclarena.
Z tyłu siedziska znajdują się dwa otwory z rzepami, aby oryginalna wkładka Maclarena nie przesuwała się na siedzisku.
Pasy
Typowe dla Maclarena, pięciopunktowe, nierozdzielne. Aby założyć śpiworek lub wkładkę, która nie jest na rzepy, należy wyjąć pasy naramienne z siedziska (można pomóc sobie płaskim śrubokrętem podważając zaczep w oparciu). W przypadku częstych zmian stylizacji wózka ciągłe manewrowanie przy stelażu może być uciążliwe.
Blokada pasów jest odporna na działanie małych rączek. Aby otworzyć pasy należy wcisnąć guzik w pasie krokowym nie na środku, a przy krawędziach - skutecznie utrudnia to ucieczkę z wózka :)
Regulacja oparcia
Oparcie można ustawić w kilku poziomach: pionowym, dwóch pozycjach półleżących i całkowicie płaskim.
Sam mechanizm regulacji jest bardzo wygodny. W przypadku opuszczania oparcia należy ścisnąć oba plastiki do siebie i pociągnąć w dół. W drugą stronę wystarczy oparcie podnieść do góry - samo zablokuje się w odpowiedniej pozycji. Mechanizm częściowo ukryty jest pod tapicerką oparcia. Po zaciągnięciu płachty z budki jest kompletnie niewidoczny.
Niestety z powodu wiszącej budki z tyłu wózka do regulacji ciężko się dostać. Trzeba najpierw odchylić płachtę materiału. Gdy na wózku wisi duża i ciężka torba jest to bardzo niewygodne.
Pałąk
Brak w zestawie. Wózek nie jest przystosowany do montażu pałąków. Wszelkie pałąki nakładane na stelaż będą go rysować.
Podnóżek
Podnóżek przy siedzisku jest regulowany w dwóch pozycjach - podniesionej lub opuszczonej.
Regulacja polega na wyciągnięciu lub wciśnięciu plastikowych zapadek.
Pod podnóżkiem w kieszonce na rzep ukryta jest siateczka wykorzystywana w przypadku przewożenia młodszych dzieci.
Z powodu konstrukcji wózka oraz zużycia, podnóżek może mieć tendencje do zapadania się. Nie przeszkadza to w użytkowaniu, jednak wygląda mało elegancko.
Wózek posiada również drugi podnóżek, gumowy, montowany do stelaża wózka.
Koła
Koła piankowe o średnicy 12cm. Koła, jak na Maclarena są dość ciche, co w porównaniu z modelem XT bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło.
Koła można zablokować do jazdy na wprost poprzez przesunięcie w dół plastikowej dźwigienki.
Hamulec
Pojedynczy, na środku wózka. Bardzo niewygodny w użytkowaniu - należy tak nacisnąć na dość mały hamulec, by się przekrzywił w odpowiednią stronę - bez butów jest to niemożliwe. Dodatkowo podczas blokady hamulca bolce muszą wskoczyć w szpary w kołach, co nie zawsze udaje się za pierwszym razem.
Kosz
Kosz z siateczki, typowy dla Maclarena, mały, ale dość pojemny, montowany do stelaża na mocne napy. Szerokość kosza mierzona z tyłu to 29cm. Wysokość z tyłu ok. 20cm, ok 5cm z przodu. Kosz nie jest wysoki, tak wiec może się zdarzać, że rzeczy będą z niego wypadać.
W sam kosz nie włożymy dużych zakupów, jednak możemy posiłkować się dodatkowymi torbami, np. torbą Joolz, która zmienia Questa w prawdziwego wielbłąda zakupowego.
Składanie
Wózek waży 7,35kg (stelaż 5,75, budka 1,6kg), co powoduje, że nie jest wygodny w noszeniu, czy we wkładaniu do auta.
Samo składanie jest typowe dla Maclarenów: podważenie mechanizmu na środku wózka do góry (czerwony element), następnie przyciśnięcie bocznej dźwigienki i pchanie całego wózka w dół aż do całkowitego złożenia. Można szybko nabrać wprawy i wykonywać wszystkie te czynności jedną ręką.
Po złożeniu wózek ma typowe wymiary dla Maclarenów, a więc jest dość długi, ale bardzo wąski, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca nawet w najmniejszym bagażniku: 100cm długość x 34cm wysokość x 26cm szerokość. Na zdjęciu Maclaren Quest Denim w bagażniku Opla Corsy D.
Wózek składa się tapicerką do środka, tak więc w przypadku montażu grubego śpiwora może nie złożyć się do końca. Ma to też pozytywne strony - siedzisko zawsze będzie czyste.
Maclaren leżąc dotyka podłoża kołami oraz częścią siedziska i kosza. Cały ciężar spoczywa jednak na kołach, więc elementy tapicerki nie będą się brudzić ani przecierać.
Po złożeniu specjalny zaczep blokuje wózek przed samoczynnym rozłożeniem.
Po złożeniu koła dotykają wnętrza budki. Jeśli będą ubłocone, czy mokre, cały brud będzie zostawał również na budce.
Na boku stelaża znajduje się rączka do przenoszenia wózka.
Materiał
Tapicerka to gruby i wytrzymały jeans, w miejscu siedziska z wypełnieniem. Przyjemny w dotyku i użytkowaniu, wręcz nie potrzeba do niego żadnej wkładki.
Materiał w miejscu szwów oraz otworów na pasy lekko się strzępi, jednak nie przeszkadza to w niczym, a wręcz dodaje uroku.
Ewentualne przetarcia czy wypłowienia nie szpecą go, a nadają mu unikalności. Zupełnie, jak stare ukochane jeansy, które mimo, że dziurawe, nadal wyglądają świetnie.
Tapicerkę bardzo łatwo jest zdjąć do prania. Bez problemu mieści się do pralki.
Amortyzacja
Brak.
Użytkowanie
Maclaren Quest jest dość wąski, tak więc idealny do małych wind.
Wózek jest ciężki (ważony na wadze dziecięcej - 7,350kg). Wagę czuć podczas wkładania wózka do auta, jak i podczas jazdy. Jazda Maclarenem Questem jest drogą przez mękę. Wózek trzeba pchać. Mocno pchać. Nawet po nasmarowaniu teflonem jazda wózkiem nadal jest bardzo wyczerpująca. Jest to jednak jeden z moich ulubionych wózków do usypiania w domu, samochodowy, gdy akurat podczas podroży wypadnie pora drzemki i na szybkie zakupy.
Sama jazda po kostce, asfalcie, płytach chodnikowych, czy nawet niedużych kamieniach i piachu nie jest głośna.
Maclaren Quest Denim w plenerze
Zużycie
Koła to najszybciej zużywająca cześć w wózku - mogą być wytarte po całości lub wytarte tylko z jednej strony, gdy są krzywe. Czasem tracą centrowanie i ustawiają się pod kątem, czego winą jest przeciążania wózka, czy to pasażerem, czy zakupami.
Stelaż nie jest podatny na zarysowania, jednak występują. Najczęściej stelaż wyciera się w miejscu montażu budki, jednak po zakryciu zaczepem budki i materiałem nic nie widać.
Podczas składania rysuje się również element z tyłu wózka. Jest to niestety nie do uniknięcia.
Jeansowa tapicerka może się przetrzeć, jednak takie dziury zwykle się nie powiększają dzięki mocnemu splotowi materiału tapicerki.
Piankowe rączki czasem mają ślady użytkowania - przecięcia, wytarcia czy dziury. Można jednak temu zapobiec lub gdy wady już są, zakładając na nie nakładki.
Wózek może mieć luzy na stelażu, najczęściej na okrągłych łącznikach stelaża, w miejscu których wózek się składa. Niestety prawie cały wózek ma nity, a więc ciężko jest taką usterkę naprawić.
Kosz nie posiada dodatkowego usztywnienia, a więc w przypadku przewożenia małych, ale cięższych rzeczy istnieje ryzyko, że wpadną razem z koszem między stelaż wózka rozbijając się lub doprowadzając do przetarcia się materiału kosza.
Przedni panel budki w miejscu usztywnienia ma tendencję do wycierania się i płowienia.
W stelażu czasem powstają luzy, które powodują, że podnóżek oraz część siedziska zapada się pod siebie.
Napis na bokach siedziska czasem pęka.
Naszywka na jednym z pasów może się strzępić.
Wkładki, folie, śpiworki
Śpiworki do wózka Bugaboo
Śpiworek świetnie leży. Ta wersja posiada otwory na pasy na rzepy, tak więc nierozdzielne pasy Maclarena nie przeszkadzają w użytkowaniu. Zakładkę z tyłu śpiworka można założyć na oparcie wózka, dzięki czemu nie będzie się przesuwał. Jest jednak nieco za długi i w przypadku położonego podnóżka może się brudzić.
Cieńsza wersja śpiworka Bugaboo posiada zwykłe otwory na pasy, tak więc montaż przy nierozdzielnych pasach Maclarena będzie uciążliwy. Jest też nieco krótszy.
Śpiworek do wózka Skip Hop
Śpiworek jest stanowczo za mały dla siedzącego dziecka. W przypadku przewożenia mniejszych, niesiedzących dzieci w pozycji półleżącej lub leżącej śpiworek będzie pasował.
Śpiworek do wózka Buggy Snuggle
Śpiworek dobrze się układa. Ta wersja posiada zwykłe otwory na pasy, tak więc montaż przy nierozdzielnych pasach Maclarena jest uciążliwy. Zakładkę z tyłu śpiworka można założyć na oparcie wózka, dzięki czemu nie będzie się przesuwał. Śpiworek jest także nieco za długi - przy opuszczonym podnóżku może się brudzić.
Letnia / wiosenna wersja śpiworka posiada otwory na pasy na rzepy, tak więc nierozdzielne pasy Maclarena nie przeszkadzają w użytkowaniu. Zakładkę z tyłu śpiworka można założyć na oparcie wózka, dzięki czemu nie będzie się przesuwał.
Śpiworek do wózka Elodie Details
Śpiworek wymiarowo pasuje do wózka. Posiada jednak zwykłe otwory na pasy, tak więc montaż przy nierozdzielnych pasach Maclarena będzie uciążliwy. Montaż będzie także dodatkowo utrudniony z powodu małych otworów na pasy. Klamra Maclarena jest za szeroka i prawie niemożliwe jest przeciągnięcie jej przez otwór na pas krokowy - przynajmniej w moim egzemplarzu. Zakładkę z tyłu śpiworka można założyć na oparcie wózka, dzięki czemu śpiworek nie będzie się przesuwał.
Śpiworek do wózka Buppa Brand
Śpiworek wymiarowo pasuje do wózka. Posiada jednak zwykłe otwory na pasy, tak więc montaż przy nierozdzielnych pasach Maclarena będzie uciążliwy. Montaż będzie także dodatkowo utrudniony z powodu małych otworów na pasy. Klamra Maclarena jest za szeroka i prawie niemożliwe jest przeciągnięcie jej przez otwór na pas krokowy - przynajmniej w moim egzemplarzu. Specjalne pasy z tyłu śpiworka można założyć na oparcie wózka, dzięki czemu śpiworek nie będzie się przesuwał. Więcej o śpiworku Buppa Brand.
Wkładka wełniana Bugaboo
Wkładka świetnie leży. Ta wersja posiada otwory na pasy na guziki, tak więc nierozdzielne pasy Maclarena nie przeszkadzają w użytkowaniu.
Wkładka do wózka Bugaboo
Wkładka jest dobrze dopasowana. Ta wersja posiada otwory na pasy na rzepy, tak więc nierozdzielne pasy Maclarena nie przeszkadzają w użytkowaniu. Zakładkę z tyłu wkładki można założyć na oparcie wózka, dzięki czemu nie będzie się przesuwała.
Wkładka Maclaren
Wkładka wymiarowo pasuje idealnie, nie przesuwa się, gdyż możemy tutaj wykorzystać mocowanie wkładki na rzepy. Montaż jest jednak nieco utrudniony z powodu nierozdzielnych pasów - należy wypiąć pasy ze stelaża, aby przełożyć je przez otwory we wkładce.
Wkładka do wózka Skip Hop
Wkładka wymiarowo pasuje świetnie, nie przesuwa się, gdyż pod spodem wkładki doszyta jest guma. Montaż jest jednak nieco utrudniony z powodu nierozdzielnych pasów - należy wypiąć pasy ze stelaża, aby przełożyć je przez otwory we wkładce.
Wkładka do wózka Pinkie
Wkładka wydaje się zbyt mała. Montaż jest nieco utrudniony z powodu nierozdzielnych pasów - należy wypiąć pasy ze stelaża, aby przełożyć je przez otwory we wkładce.
Organizer do wózka Babymel
Organizer Babymel pasuje do większości wózków, tutaj nie jest inaczej. Wymiarowo nie jest ani za mały, ani za bardzo przytłaczający. Prosty montaż. Organizera nie trzeba zdejmować przed złożeniem wózka.
Torba do wózka Skip Hop Dash
Świetnie się prezentuje, nie jest ani za duża, ani za mała. Prosty montaż. Utrudnia dostęp do kieszeni w budce.
Torba do wózka Skip Hop Duo Signature
Wydaje się być lekko za duża. Prosty montaż. Utrudnia dostęp do kieszeni w budce.
Torba boczna Skip Hop
Jedna z fajniejszych mini torebek do parasolek. Ja montowałam ją na pas do przenoszenia wózka na ramieniu.
Organizer do wózka Lassig
JOOLZ Dodatkowy kosz na zakupy XL
Prostu montaż. Znacząco zwiększa możliwości załadunkowe wózka.
Folia przeciwdeszczowa do wózka Elodie Details
Świetnie pasuje do każdej parasolki (posiada otwory na rączki) i chroni wózek przed deszczem.
Folia przeciwdeszczowa do wózka Xlander
Świetnie pasuje do podwójnej rączki Maclarena, wielkościowo idealnie układa się na wózku.
Gondola miękka Bugaboo, kokon
Oparcie Questa rozkłada się do pozycji leżącej, tak więc możemy w nim przewozić mniejsze dzieci. Aby dziecku było wygodniej i przytulniej możemy zamontować miękką gondolę, np. Bugaboo.
Nowy czy używany?
Wózki z reguły bardziej opłaca się kupować używane. Koszt nowego Maclarena Quest to ok. 1200zł, używanego w wersji z przedłużaną budką ok. 400-800 z przewagą na 500zł (stan na 6 września 2016 r.).
Na co zwrócić uwagę przy kupnie?
- Stopień rozchwiania stelaża - im większy, tym podnóżek będzie bardziej zapadnięty, a wada ta może się powiększać.
- Tylne koła - muszą stać prostu na podłożu oraz muszą być równo zużyte - w przypadku, gdy koła rozjeżdżają się do dołu lub pianka jest krzywa, oznacza to, że wózek mógł być regularnie przeciążany. Jazda takim wózkiem nie jest niemożliwa, jednak koła będą coraz bardziej nierównomiernie się zużywać.
- Obecność przedłużanej budki - nie każde ogłoszenie zawiera taką informację, a nie każdy Quest Denim taką budkę posiada.
Opinia
Piękny, elegancki, unikalny. Duża budka z okienkami, regulowany podnóżek, oparcie regulowane w czterech pozycjach, cicha jazda, przyjemne składanie. Niestety jazda Questem nie należy do najprzyjemniejszych, wymaga nieco wysiłku. Na krótkie spacery, wypady autem w czasie drzemki - wózek jest idealny. Na dłuższe jednak lepiej jest mieć coś wygodniejszego.
Wpis nie powstał we współpracy z producentem.
Opublikowano 6 września 2016
Komentarze
Tagi
- akcesoria do wózków
- amarantus
- Babaryba
- Baby Jogger
- Babymel
- biało-czarno-czerwone
- bidon
- Britax
- budka do wózka
- Bugaboo
- Bumbleride
- Buppa Brand
- Canca
- ciastka
- czuczu
- dobra kaloria
- domek ogrodowy
- domki
- Elodie Details
- folia przeciwdeszczowa
- Giant
- goki
- gotowanie
- Green Toys
- gry
- gryzak
- Hervé Tullet
- IKEA
- kąpiel
- karuzela
- Kees
- kontrasty
- książeczki dla dzieci
- książki
- książki dźwiękonaśladowcze
- książki obrazkowe
- kubek
- La Millou
- LittleLife
- Lodger
- Lullalove
- Maclaren
- Mamas&Papas
- mata edukacyjna
- Melissa & Doug
- Mochtoys
- Mountain Buggy
- mufka do wózka
- nauka picia
- niemowlę
- odgrywanie ról
- ogród
- organizer do wózka
- orzechy
- parasolka
- Pinkie
- plac zabaw
- pojemnik na chusteczki
- pomelo
- pozytywka
- przebijanka
- przekąski
- przyczepka rowerowa
- Puky
- puzzle
- Quinny
- rękawice do wózka
- rower
- Skip Hop
- śliniaczek
- słodycze
- spacerówka
- śpiworek do wózka
- sport
- Stokke
- Stokke Scoot
- supeRRO
- sztućce
- tacka na przekąski
- terenówka
- Tiny Love
- torba do wózka
- trójkołowiec
- Tum Tum
- uchwyt na kubek
- Valco Baby
- wbijanka
- wieża edukacyjna
- wózek
- wózek biegowy
- wózek do samolotu
- wózki
- X-lander
- zabawka sensoryczna
- zabawki
- zabawki do kąpieli
- zabawki drewniane
- ząbkowanie
- zdrowa żywność
Puzzle do pary Czuczu do doskonała gra dla najmłodszych dzieci. Rozwija spostrzegawczość i zdolności manualne. Kolorowe obrazki zachęcają do układania, poszczególne elementy są odporne na działanie małych rączek i nie zostaną szybko zniszczone bądź zjedzone. Świetne zajęcie dla rodzica i dziecka na długie zimowe wieczory.
Najnowsza budka do Bugaboo Bee5 model Botanic Signature, przedstawiająca kolaż motyli i kwiatów, niektórym może się podobać, inni mogą uznać ją za zbyt pstrokatą. Jednego nie można jej odmówić: oryginalności i naprawdę świetnego wykonania. To, co zachwyciło mnie najbardziej, to prawie idealne dopasowanie wzoru materiału między panelami. To jest właśnie precyzja Bugaboo!
Zwykłe gryzaki, które ciągle się gubią, dziecko nigdy nie może ich znaleźć, bądź rzuca, gdzie popadnie, mogą iść w zapomnienie. Lullalove stworzyło gryzak idealny: bambusowy śliniaczek z przypiętym do niego gryzakiem. Rewelacyjny w domu, na spacer, do wózka.
Valco Tri Mode można albo kochać, albo nienawidzić. Wózek jest brzydki, ma dziwną budkę i koślawy pałąk. W moim przypadku miał jeszcze mało atrakcyjny kolor. Ale jest to bardzo sensowna terenówka, z ogromną budą z okienkiem, regulowanym podnóżkiem i pojemnym koszem. Mimo, że nie jest to moja ulubiona terenówka, jest jednak chyba najbardziej uniwersalna, jaką jeździłam.
"Duży czy mały", "Super tata", "Ufo kuku!" to trzy z serii czterech świetnych książeczek schodkowych Hervé Tulleta. Wykonane z grubej tektury w barwny sposób na każdej karcie przedstawiają pewną część historii, która zwykle ma zaskakujące zakończenie. Dzięki swojej nietypowej budowie są ciekawe i innowacyjne. Zachęcają do naśladowania dźwięków i ćwiczą wyobraźnię.
Mufki do wózka Elodie Details to nic innego, jak wielkie, futrzane rękawice z rzepami do zamocowania na wózku. Są cieplutkie, śliczne, świetne wykonane i wodoodporne, ale niestety - niewygodne. Brak możliwości ściśnięcia rączki wózka całkowicie, powoduje, że wózek niewygodnie się prowadzi, podbija i skręca. Rękawice są również dość krótkie, przez co nie mieści się w nich kurtka i zimne powietrze wieje po nadgarstkach.